דף הבית » זוגיות, משפחה וחינוך » על המתבגרים היום ופער הדורות

על המתבגרים היום ופער הדורות

run-1321278_1920

שאלה:
מה מאפיין את המתבגרים של היום? מה שונה בחוויה שלהם מזו שהיתהשלנו כמתבגרים?
מה הדרך הטובה ביותר ליצור איתם תקשורת טובה ומכוונת.וכל מסר נוסף בנושא

התקשור:
"ברוכים אתם הנוכחים מן האור הגדול, מן הידע האינסופי, מן המקור האלוהי, מן האינסוף.
ברוכים אתם על רצונכם להפתח, להגיע אל תובנות חדשות, אל אפשרויות מעבר למרחבים חדשים המאפשרים לכם את ההתקרבות לקרוב הלבבות, לאחדות ולהאצת ההתפתחות האנושית.
בכל אדם ישנו הרצון להגביה עוף ולהגיע אל מרחבי הידע האינסופי. ובתוך כך מתפתחת האנושות ובתוך כך מתגלה לה במלוא תפארתה, הסבכה המופלאה של הקיום.

ככל שמתפתחים אתם, מבינים אתם שהכל קשור בהכל ואין דבר אקראי המתרחש בעולמכם. על כן, גם התפתחות והשתנות המתבטאים בשוני מהותי בין דור לדור הינה חלק מן האין מקריות , מן הכרוניזציה המושלמת המתרחשת בעבורכם ומשרתת נאמנה את התפתחותכם.
ישנן התרחשויות אשר מאיצות את השינוי. התרחשויות אלו מתרחשות כעת בעולמכם. השינוי נועד לכיוון אחד: לכיוון החיובי, לכיוון האלוהי לכיוון ההתפתחות מתוך האור ולא מתוך החשכה.

ובתוך כך, אתם ההורים מהווים דור מתווך בין האנרגיה הישנה של התפתחות איטית לבין אנרגיה חדשה של התפתחות מואצת אשר טומנת בחובה שינוי גלובלי אפשרי. שינוי מהותי.

בעודכם מחזיקים בתפקיד התיווך, מוצאים אתם את עצמכם מתקשים בהבנה של הנדרש מכם היות וחלק בכם עדיין מונע מתוך תבניות חשיבה שהטמיעו בכם הוריכם שבאו מעולם שבו הכל קבוע וכמעט לא משתנה. חלק אחר בכם מניע עצמו להתבוננות קדימה לראות את השינוי המתרחש ולנסות ולהתאים את עצמכם אליו.

ובתוך כך, מתבוננים אתם בילדיכם אשר נולדו כאילו עם "מנוע" שונה, משוכלל יותר, המסתגל לכל שינוי טכנולוגי אפשרי ויחד עם זאת מתקשה להסתגל לדברים הישנים ול"אמיתות" הנושנות אשר לכם כל כך מוכרות.

ילדים אלו נמצאים במצב הוויה שונה משלכם. הם אינם דור מתווך. הם אלו שמשמשים כחלוץ. ובגלל היותם חלוצים הסוללים דרך לבאים אחריהם, חווים הם את כל הקשיים אשר הינם מנת חלקם של דור ראשונים.

וכך, אתם נוכחים שהם אינם מסתגלים למערכות לימודיות אשר דומות לאותן מערכות ישנות שלמדתם אתם בהן היות והם אינם זקוקים ללימודים והקניות ידע מסוג שכזה.

דרכם שונה. אינה לינארית. ההתבוננות שלהם בעולם שונה משלכם. אתם רגילים ליצור תהליכים, לבנות נדבך על נדבך, לספוג, לשנן, להפנים ולהוציא מקרבכם כמוצר מוגמר, כתובנה. ואילו הם- חשיבתם ודרך למידתם שונה: הם קולטים בו זמנית בכמה מישורים, בכמה מרחבים ולכן דרך התפתחותם אינה קוית אלא 'חד-זמנית'. ואתם, המתקשים לראותם עושים פעולות רבות יחדיו, מגדירים אותם כמתקשים להתרכז, כבעלי הפרעות שונות ומשונות. אינכם מבינים שההפרעה קיימת אצלכם: מפריעים אתם להם ללמוד על פי דרכם את חוויית העולם. יכולתם שונה ומשוכללת משלכם. והיות ודור החלוץ הם, הרי שכשהם יהיו בגילכם יוכלו הם להשפיע ולשנות את מערכות החינוך ולהביא את הילדים החדשים-חדשים, העוללים, למרחב למידה שונה, המתאים לתהליך הלמידה הרב מימדי ולא הקווי.

ואתם כהורים, מה עליכם לעשות עם אלו הדברים?
מספר אפשרויות עומדות בפניכם, כל אחת מאתגרת אתכם להוציא אל הפועל את תפקידכם כהורים לדור חלוצים:
האפשרות האחת: ראו בתפקידכם כהורים מקור חשוב לגיבוש זהותו של ילדיכם כייחודי וכיוצא דופן לטובה בהתנהלותו. כלומר, במקום לבקרו על כי אינו מתאים את עצמו לאמיתות הישנות שהפנמתם ורכשתם אתם- שבחו אותו על האמיתות החדשות שמגבש הוא מתוך עצמו, מתוך דרך חשיבתו השונה. בכך תחזקו אותו ותעזרו לו להבנות מתוך פנימיותו כי אחרת יחוש אבוד בחוויית עולמו.

ככל שהתנגדות ההורה למהותו של ילדו, לשוני בחשיבתו ובהתנהלותו, גדולה יותר, כך ירחק הנער ממהותו ויחפש תשובות לחוויות אשר מתאימות לדרך החווייתית שלו אך אינן מזינות אותו. כלומר: כשמהותו אינה זוכה להכרה, יחסום בתוכו את הפוטנציאל לחוויה רב מימדית חיובית ויהפוך זאת לחוויה רב מימדית שלילית. בכך, ימצא את עצמו תלוש מתחושת שייכות לביתו ומתוך כך, לא ידע לאן להניע עצמו הלאה.

האפשרות הנוספת בעבורכם, המומלצת לכם כהורים היא לראות את עצמכם כתלמידים של אותם ילדים חלוצים, לאפשר לעצמכם להבין דברים חדשים מדרך ההתבוננות של ילדכם ולהפסיק לנסות להנחיל לו את דרך התבוננותכם. היות ובעולם המתחדש והמשתנה יש צורך בדרך התבוננות חדשה ושונה, מה שהתאים עד כה כבר אינו מתאים. תנו את הקרדיט לילדים החדשים, שנכנסו לעולם זה על מנת ליצור את ההתאמה המתבקשת לתנאים החדשים ולצרכים החדשים של האנושות המתפתחת לכיוון קירוב הלבבות והאחדות.

מבורכים אלו הקשובים לא רק לרחשי ליבם, אלא אותם הורים הקשובים לתנודות המתרחשות בעולמם, תחת אפם, בנבכי נפשם ונשמתם של הילדים שבאחריותם.

מבורכים אתם ההורים הנוכחים כאן, מבורכים אתם על אנרגיית ההקשבה, על הרצון בלמידה, על ההאזנה שלכם לקולה של הנשמה המבקשת לגלות את תכליתה.

ברוכים תהיו! ברוכים אתם!"
(התקשור הופסק ביוזמתי מפאת קוצר הזמן ע.ק.)

ניתן ליצור קשר עם ענת קופרמן בטלפון : 0544888353 או להשאיר פרטים בטופס עם סיבת הפניה - לחץ כאן

רוצה לקבל את הניוזלטר שלי?

שם:
טל:
מייל: