דף הבית » חגים, מועדים ויהדות » לראות עצמנו כאילו יצאנו ממצרים

לראות עצמנו כאילו יצאנו ממצרים

לראות עצמנו כאילו יצאנו ממצרים

תקשור

מה המשמעות של לראות את עצמנו כאילו יצאנו ממצרים?

 

שפע אור וברכות לך אהובה.

על הסיפור המקראי של יציאת מצרים ניתן להתבונן במספר רבדים:

האחד- כפשוטו. בדיוק כפי שלומדים אתם בבית הספר. הדמויות השטוחות של פרעה הרע ומשה המנהיג והמושיע והבורא אשר מכריע לחרון אף או לחסד בעבור המצרים ובני ישראל העבדים שהפכו לבני חורין.

ברובד השני ניתן לראות זאת כסיפור עם מוסר השכל חברתי היסטורי – עם ישראל נקרא ללמוד מן האירוע ולשאוף לעצמאות מדינית, ללא תלות בעם אחר ולהבין את גדולתו של הבורא מחולל הנסים.

ברובד השלישי – ניתן להתבונן על הסיפור כטומן בחובו סמלים נסתרים לפנימיות האדם ולדרך שעליו לעבור על מנת להתפתח מרמת הנפרדות ההישרדותית המאדירה את נוכחות האגו עד לרמת האחדות הרוחנית, המתאפשרת בחיבור של האדם למהותו הנשמתית ולייעודו המיטיב לא רק עם עצמו אלא עם כלל האנושות.

הזיכרון של יציאת מצרים נועד על מנת לאפשר לכם להתפתח בהתאם לרמת תודעתכם דרך כל אחד משלושת הרבדים הללו.

הרובד הראשון נועד לילדים: הילדים יכולים להבין את הסיפור כפשוטו ומתוך כך, ללמוד על ההיסטוריה של עם ישראל ולהתחבר באופן שורשי עמוק לשייכותם לעם זה וליכולתם לבטוח בבורא שיהיה בעזרם כשיגיע זמנם לבחור בחירות.

הרובד השני נועד למבוגרים יותר אשר יכולים לגבש לעצמם דעה בעבור מצב העם . כמה בני חורין אתם כעת במדינתכם וביהדותכם? האם אומנם יש בכם את הביטחון בזה המנהיג את העם? האם המנהיג שלכם הוא שליח הבורא המקדם אתכם אל חירות אזרחיו ואל ארץ זבת חלב ודבש? או שמא דווקא אל ארץ אוכלת יושביה מתקדמים אתם? האם אתם כאוכלוסיה, מקדשים את חירות הכלל וכבוד האדם, או שמא מחפשים אתם את סיר הבשר – את הנוחות הרגעית שלכם בלי לראות את ההשלכות העתידיות ואת המחירים העכשוויים?

הרובד השלישי, מיועד למי שמוכן להתבונן בתוך פנימיותו ולפרוץ את גבולות שִעבודו.

פנימיות האדם מורכבת משני חלקים המנהלים ביניהם מערכת יחסים:

החלק האחד הוא האגו המושך להוויה של שעבוד להרגלים, להאדרת העצמי ולנוחות .

החלק הפנימי השני הוא החלק הנשמתי-הרוחני, השואף לשחרור מכל אלו שבהם אוחז האגו ומבקש חיבור אל הטוב האלוהי המוחלט ולא אל הטוב והנוח הרגעי.

המאבק בין שני חלקים אלו – בתוך כל אדם הוא קיים. התוצאות של מאבק זה, בכל יום, הן הקובעות האם מתפתח האדם ומתקדם אל עבר החירות שלו או שהוא נותר משועבד להרגלי האגו ולצורת התבוננות הרואה רק את העצמי הצר שלו.

יציאת מצרים פירושה – יציאה מתוך החלק המצר את החופש הפנימי. מעבַר מהתודעה המצרה את הביטוי החופשי של מי שהינו, אל תודעה חופשית המאפשרת לאדם לבחור ולהיות מי שנועד להיות על כל איכויותיו ומהותו.

ככל שיותר אנשים יבינו שזו תכליתם מעצם עובדת הולדתם, כך, יותר אנשים יחיו מתוך תחושת חירות, ויוכלו לכבד את הצורך בחירות האחר.

כאשר אדם יוצא מין המיצרים המצרים את חירות מחשבתו והתנהלותו, יכול הוא לבחור בהתבוננות על חירותם של אחרים ולפעול לשם כך.

על מנת שיתממש חזון אחרית הימים, ובו יחיו כולם בשלום בינהם למרות הבדלים של דת גזע ומין, הרי שצריכים אתם תחילה לצאת ממצרים הפנימית שלכם. לכבד את חירותכם שלכם. כאשר תחיו מתוך חירות פנימית, תהיה מהותכם החופשית, מבקשת ופועלת למען חירותו של אדם אחר במעגלים הקרובים והרחוקים – החל מאדם קרוב ועד לאנשי מדינה רחוקה. כשכך יהיה, תבוא ישועתכם מעצם המציאות המיטיבה שתיצרו בעולמכם.

כדי שכך יהיה, מצווים אתם לראות עצמכם כאילו כבר יצאתם ממצרים שלכם. מצווים אתם, לדמיין עצמכם במצב זה של חירות. כי רק אם תיצרו בתודעתכם את המהות אליה אתם שואפים, תוכלו ליצור זאת במציאות של חייכם.

אם תמשיכו להתבונן על העבר, ההיסטורי הרחב או אישי שלכם, תישארו בעברכם ותנציחו אותו . לא זו הכוונה.

דברו ביציאת מצרים הרצויה לכם. וכל המרבה – הרי זה משובח.

תוקשר באהבה

ע"י ענת קופרמן

חג חירות שמח

עוד בנושא פסח:

המשמעות הסימבולית והאנרגטית של חג הפסח – תקשור

לצאת מעבדות לחירות – מאמר

יציאת מצרים שלי – שאלון לעבודה עצמית רוחנית

שחרור אחיזה מהמיותר – מאמר

קורס: הרווח שברוח – לצאת משעבוד להרגלים מונעי הצלחה בעסק

ניתן ליצור קשר עם ענת קופרמן בטלפון : 0544888353 או להשאיר פרטים בטופס עם סיבת הפניה - לחץ כאן

רוצה לקבל את הניוזלטר שלי?

שם:
טל:
מייל: